Haber

Yunanistan’da DEB Partisinden, Başbakanlığın Türk azınlık öğrencilerle ilgili açıklamasına tepki Açıklaması

Yunanistan’da Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB), Başbakan Kiryakos Miçotakis’in 24 Kasım’da Rodop ilindeki 6 Türk azınlık ilkokulundan öğrencileri kabulüyle ilgili Başbakanlıktan yayımlanan açıklamada “Pomak” ifadesinin kullanılmasına tepki gösterdi.

DEB Partisinden yapılan açıklamada, “Trakya’daki Müslüman azınlığın üyeleri olan çocuklarımızın Pomak öğrenciler olarak tanımlanması, hepimizi derinden üzmüştür.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şöyle devam edildi:

“Azınlığımızı ayrıştırma ve parçalama siyasetlerinin devam ettiğinin açık göstergesi olan bu tavrı şiddetle reddediyoruz. Suçsuz çocuklar üzerinden yürütülmek istenen azınlığımızı ayrıştırıcı ve bölücü emellerin, azınlık olarak farkındayız. Okullarımızdaki Türkçe müfredatın da azınlık müfredatı olarak isimlendirilmesi ucube bir tariftir. Azınlığımızın ana lisanı Türkçedir. Münasebetiyle müfredat da Türkçedir. Bu şanssız açıklama bu kabulü gölgelemiştir. Ama bu kabulün bizim açımızdan tek olumlu tarafı azınlığımız tarafından kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde olmasıdır.”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis 24 Kasım Perşembe günü Rodop ilinden 6 Türk azınlık ilkokulundan öğrencileri kabul etmiş, konuyla ilgili Başbakanlıktan yapılan açıklamada öğrenciler hakkında “Pomak” tabiri kullanılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu