Teknoloji

Uyduyu hacklediler… Kameralar dahil kontrolü ele geçirdiler!

Avrupa Uzay Ajansı, kesintisiz iletişim sağlamak için Dünya’nın yörüngesine gönderilen uyduların ne kadar güvenilir olduğunu test etmek istedi. Bunun için hack tatbikatına başlayan uzay ajansı, katılımcılardan uyduyu hacklemelerini istedi.

Bu hafta başlarında yayınlanan bir basın açıklamasına göre, Avrupa Uzay Ajansı (ESA), uydunun kontrolünü ele geçirmek için uzay endüstrisindeki siber güvenlik uzmanlarını davet etti. Alıştırma boyunca bilgisayar korsanları, sistemin kontrolünü ele geçirmek için çeşitli “etik” bilgisayar korsanlığı teknikleri kullandılar.

KISA BİR SÜREDE UYDUYU KONTROL ETTLER

Bilgisayar korsanları, alçak yörüngede görevine devam eden bir uyduyu hackleyerek, yükün küresel konumlandırma sistemini, tutum kontrol sistemini ve hatta yerleşik kameranın kontrolünü ele geçirmeyi başardılar.

Rapor, kontrolü ele geçirmek için standart erişim haklarını kullandıklarını ve ardından çeşitli güvenlik açıklarını kullanarak kötü kod eklediklerini belirtiyor.

UYDU KAMERA İLE ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLERİ DEĞİŞTİREBİLİRLER

Korsanların yaptığı değişiklikler sonucunda uydu, Dünya’ya geri gönderilen bilgileri tehlikeye atmak için yapılmıştır. Daha da önemlisi, bilgisayar korsanları yerleşik kamera tarafından çekilen görüntüleri değiştirecek kadar ileri gitti.

Uyduların bilgisayar korsanlığına karşı ne kadar savunmasız olduğunu görmek için Avrupa Uzay Ajansı tarafından yürütülen bu projeyi organize etti.

PROJE GÜVENLİK AKbabalarının KAPATILMASINDA DEĞERLİ BİR ROL OYNUYOR

Thales Siber Analiz Lider Yardımcısı Pierre-Yves Jolivet, tatbikatın benzeri görülmemiş olduğunu ancak uydu sistemlerindeki potansiyel kusurlar ve güvenlik açıkları konusunda farkındalık yaratmada değerli olduğunu, böylece hem mevcut hem de gelecekteki operasyonların uyarlanabileceğini söyledi. bu tür saldırılara karşı korumayı artıracaktır.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu