Haber

Rusya: Finlandiya’nın NATO üyeliği çıkarlarımıza yönelik bir saldırıdır

Finlandiya’nın NATO üyeliğinin resmi olarak açıklanacağı NATO dışişleri bakanları toplantısı devam ederken Rusya’dan sert bir açıklama geldi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Finlandiya’nın NATO üyeliğinin “Rusya’nın güvenliğine ve ulusal çıkarlarına bir saldırı” anlamına geleceğini ve durumu yalnızca karmaşıklaştıracağını söyledi. Peskov, “Bu durum bizi taktik ve stratejik karşı önlemler almaya zorluyor” dedi. Rusya tarafından dün yapılan açıklamada, Finlandiya’ya NATO birlikleri veya silah sistemlerinin konuşlandırılması halinde Rusya’nın batı ve kuzeybatı sınırlarındaki askeri yığınağı artıracağı belirtilmişti.

“NATO’nun Finlandiya topraklarındaki varlığına bağlı”

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Finlandiya’nın NATO’ya üye olarak “kimliğini ve bağımsızlığını kaybettiği” ileri sürüldü. Finlandiya’nın NATO üyeliğinin Kuzey Avrupa’daki durumu kökten değiştirdiğine işaret edilen açıklamada, “Rusya’nın bundan sonra atacağı adımlar, Finlandiya’nın NATO’ya entegrasyonundaki somut koşullara bağlıdır. Buna NATO askeri altyapısının konuşlandırılması ve vurucu silah sistemleri de dahildir. kendi bölgesi.” söylendi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği ve NATO’nun muharebe hazırlığını uyarlama adımlarının çatışma riskini artırdığını söyledi.

Rusya ile 1.300 kilometrelik bir sonu olan İttifaka Finlandiya’nın üyeliği, Rusya ile NATO arasındaki sınırın uzunluğunu iki katına çıkaracak.

Stoltenberg: Putin istediğinin tam tersini yaptı

Brüksel’deki NATO Karargahında düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısında gündemin ana maddesi Finlandiya’nın üyeliği oldu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı konuşmada, “Finlandiya’nın üyeliği birkaç yıl öncesine kadar düşünülemezdi. Şimdi İttifakımıza tam üye olacaklar. Bu gerçekten tarihi bir olay.”

Ukrayna’ya saldıran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in hata yaptığını bir kez daha vurgulayarak, “Sınırlarında daha az NATO istiyordu. NATO’nun kapısını kapatmak istiyordu. Avrupa’da başka hiçbir ülkenin NATO üyesi olmasını istemiyordu. Aksine, “Bugün Finlandiya ve İsveç yakında NATO’nun tam üyesi olacak” dedi.

AFP,rtr/BK,BO

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu