Haber

İsrailli haham ve rahiplerden Filistinlilere yönelik skandal açıklamalar

İsrail Gazze’de katliamını sürdürürken İsrailli siyasetçilerden ve din adamlarından insanlık dışı yorumlar gelmeye devam ediyor.

Haham Meir Mazuz katıldığı bir televizyon programında şunları söyledi: “Gazzeliler için “İnsanlarla uğraşıyor olsaydık Gazze’ye insani yardım gönderirdik ama hayvanlarla uğraşıyoruz, ne yapacağız? “Sadece bize zarar vermek istiyorlar.”söz konusu.

İsrail Savunma Bakanı daha önce de benzer bir yorum yapmıştı. Filistinlileri “hayvanlara” benzeten İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Biz insansı hayvanlara karşı savaşıyoruz ve ona göre hareket edeceğiz” dedi. söz konusu.

Öte yandan ABD’de “Hagee Pastors” olarak adlandırılan Evanjelik rahip topluluğu, çok sayıda ABD’li siyasetçinin katılımıyla İsrail’e destek gecesi düzenledi.

Hagee Pastors’ın internet sitesinde yer alan habere göre, 22 Ekim’de Teksas’ta bir kilisede düzenlenen geceye, eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cumhuriyetçi Teksas Senatörü Ted Cruz, Arkansas Senatörü Tom Cotton, Temsilciler Meclisi Üyesi katıldı. Tom Emmer ve İsrail. ‘nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan katıldı.

“AMERİKA KOLLARI SIVALMALIDIR”

Hagee Pastors Kurucusu John Hagee gecede yaptığı konuşmada, “İsrail-Filistin çatışmasının tek devletli çözümü var. Bugün İsrail, yarın İsrail. Amerika kolları sıvamalı ve İran’ın ne yaptığını göstermeli” dedi. İsrail’e bunu yaptı.” dedi.

İsrail ile ilgili İncil’den örnekler veren Hagee, “İsrail, Amerika’nın Ortadoğu’daki tek gerçek dostudur. İsrail, Tanrı’nın gözbebeğidir.” söz konusu.

Hagee, Yahudi halkının “seçilmiş” olduğunu savunarak, “Biz İsrail’i kutsamayı bıraktığımız gün, Tanrı da ABD’yi kutsamayı bırakacaktır.” dedi.

Hagee, Kudüs ile ilgili olarak, “Tanrı Kudüs’te yaşıyor. Mesih geldiğinde Washington’a, Berlin’e ya da BM’ye gelmeyecek. Doğrudan Kudüs’e gidecek, Zeytin Dağı’na ayak basacak ve kutsal saltanatını kuracak.” ” dedi.

Pompeo ayrıca konuşmasında, “Yahudi dostlarımızın yalnız olmadığını tüm dünya bilmeli. Hıristiyanlar olarak antisemitizmi reddetmek anlayışımızın merkezinde yer alıyor.” görüşünü paylaştı.

Etkinlikte İsrail ve Yahudi derneklerine 2,9 milyon dolar bağış toplandı.

Hagee Pastörleri ve Evanjelikler nedir?

Hagee Pastors, John ve Matt Hagee tarafından kurulan bir Hıristiyan evanjelik topluluğudur. John Hagee aynı zamanda ABD’deki en büyük İsrail yanlısı örgütlerden biri olan “İsrail için Birleşmiş Hıristiyanlar”ın da başkanıdır.

Hıristiyanlık dilinde “İncil’i öğretmek ve yaymak” anlamına gelen Evanjelizm, ABD’de Hıristiyanlar arasında en yaygın mezheplerden biri olarak kabul ediliyor. Nüfusun yaklaşık yüzde 25’ini (yaklaşık 80 milyon) oluşturan Evanjelikler, “Hıristiyan Siyonistler” olarak da biliniyor.

Evanjelikler, 1948 yılında Filistin topraklarında kurulan İsrail’in “İncil’in öğretileri doğrultusunda kurulduğuna”, “İsa Mesih’in bu topraklarda yeniden dirileceğine” ve “dünyanın sonunun” geleceğine inanıyorlar. bu şekilde gel.

Geleneksel olarak “daha dindar” oldukları gerekçesiyle Cumhuriyetçi Parti’yi destekleyen Evanjelikler arasındaki beyazlar, son yıllarda yapılan seçimlerde en büyük desteği Donald Trump’a verdi.

 

 
KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu