İş

İş Bankası, sendikasyon kredisini önemli oranda artırarak yeniledi

Investing.com – Türkiye İş Bankası A (IS:ISBTR).Ş. (ISCTR) tarafından yapılan açıklamada banka, 562,7 milyon euro ve 442 milyon ABD doları tutarında 367 gün vadeli sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere temin edilen sendikasyon kredisi ile küçük ve orta ölçekteki kadın girişimcilerin yanı sıra küçük çiftçilere kullandırılacak nakdi kredi tutarları, sürdürülebilirlik performans kriterleri olarak belirlendi.

Kredi anlaşmasında Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited ve Standard Chartered Bank koordinatör; ING Bank N.V., Mashreqbank PSC ve Standard Chartered Bank sürdürülebilirlik koordinatörü; Emirates NBD Bank (P.J.S.C) ise ajan banka olarak yer aldı.

Kredi işlemleri; Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 21 ülkeden 48 bankanın katılımı ile tamamlandı. İş Bankası’nın sendikasyon kredisinin yenilenmesine bu yıl 18 yeni banka katılım sağladı.

Sendikasyon kredisine en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti euro diliminde euribor+%2,25, ABD doları diliminde ise SOFR+%2,50 olarak belirlendi.

“Hem tarımın gelişmesi hem de kadının rolüne yönelik taahhütlerimizi güçlendiriyor”

İş Bankası’nın ekonomik ve toplumsal gelişime katkıda bulunma sorumluluğuna vurgu yapan İş Bankası (IS:ISCTR) Genel Müdürü Hakan Aran, sendikasyon kredisine ilişkin şunları söyledi:

“Geçen yıl aldığımız 388 milyon euro ve 244 milyon dolar tutarındaki borcumuzu öderken, yeni sözleşme kapsamında 562,7 milyon euro ve 442 milyon dolar tutarında bir kaynak sağlamış olduk. 

Yenileme oranımız %163 oldu ve bu, yaklaşık 400 milyon dolar tutarında yeni kaynak girişi anlamına geliyor. Bu kaynağı, tüm paydaşlarımızla daha güçlü bir gelecek inşa etme yolculuğumuzda, iklim değişikliğiyle mücadelede, müşterilerimizin yeşil dönüşümünü ve kadının toplumdaki yerinin güçlenmesine yönelik çalışmaları desteklemek için kullanacağız.” 

Hakan Aran, yeni sendikasyon kredisiyle banka müşterilerinin dış ticaret işlemlerinin finansmanına desteklerini sürdüklerini ifade etti. Aran, ayrıca Türkiye’de hem tarımın gelişmesine hem de kadının toplumdaki yerinin ve ekonomideki rolünün sağlamlaşmasına yönelik taahhütlerini güçlendirdiklerini belirtti.

ISCTR’de son durum

ISCTR, bugün %3 bandında yükselişle son saatte 15,8 TL’ye ulaşırken pozitif hareket devam ediyor. Hisse genel yükseliş trendini korurken geçen haftaki işlemlerde 16,66 TL’den gelen satışlarla %3,72 oranında bir düşüş kaydetti.

2024 yılında pozitif aylık kapanış serisini devam ettiren ISCTR, yılbaşından bu yana %73,5 değer kazancına sahip. InvestingPro ise ISCTR’nin adil fiyatını 12,27 TL olarak hesaplarken hissenin güncel fiyatına göre %22 oranında primli olduğu öngörüsünü sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu