Ekonomi

Fed/Waller: Dijital para fikri hâlâ ikna edici değil

Fed Guvernörü Christopher Waller, Brisbane’deki öğrencilere verdiği bir derste merkez bankası dijital para ünitesinin olumlu ve olumsuz taraflarına değindi.

Waller bunun temelde ABD Kongresi’nin vereceği bir karar olduğuna işaret eden Fed Lideri Jerome Powell’a atıfta bulunarak, “Kongre şu anda bunu tartışıyor. Eğer Kongre isterse bunu yapacağız istemezse yapmayacağız” sözlerini kullandı.

Fed Ocak ayında Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) için bir tartışma evrakı yayımlayarak bunun kamuya açık bir kıymetlendirme için birinci adım olarak nitelemişti. Merkez Bankası CBDC’nin nasıl uygulanabileceği konusunda araştırmalar yürütüyor.

Fed Lideri Jerome Powell daha evvel Eylül’de mevzuyla ilgili konuşmuş ve kripto para üniteleri için daha güzel bir düzenleme yapılması davetinde bulunmuştu.

Powell, kripto para piyasalarında yaşanan çalkantıların henüze finans piyasalarında yayılmadığını fakat bu durumun ileride değişebileceği ve daha uygun düzenlemelere muhtaçlık olacağı ikazında bulunmuştu.

Fed Lideri, bankanın dijital para ünitesi fikrini de müzakere ettiğini lakin karar kademesi için hem yürütme organının hem de Kongre’nin onayına muhtaçlık olduğunu ve sürecin birkaç yıl sürebileceğini söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu