Haber

Yerel üreticilere ve kırsal alanlara yönelik destekler sürüyor

Yerel üreticilere ve kırsal kesime yönelik destekler sürüyor

Ödemiş’teki üreticilere küçükbaş ve yem bitkisi tohumları dağıtıldı

“Başka Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda Türkiye’ye örnek bir kalkınma modeline öncülük eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerel üreticilere ve kırsala destek vermeye devam ediyor. Ödemiş’te 9’u kadın olmak üzere 59 üreticiye ve 28 üreticiye 233 adet küçükbaş hayvan ve yem bitkisi tohumu dağıtıldı. Yapımcılar her zaman yanlarında olan Önder Soyer’e teşekkür etti.

Küçük üreticileri destekleyerek kırsal kalkınmayı yaygınlaştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ödemişli üreticileri bir kez daha sevindirdi. 125. Yıl Kültür Parkı’nda düzenlenen törende 9’u kadın 59 üreticiye 233 koyun ve keçi, 28 üreticiye ise 975 kilogram süt otu tohumu ve 425 kilogram Macar fiğ tohumu dağıtıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı, İzmir Köy-Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer, siyasi parti ve kooperatif temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler törene katıldı.

“Satmayalım, besleyip koruyalım”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda üreticiye destek verildiğini hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özuslu, tarım ve hayvancılığın önemine dikkat çekti. Mustafa Özuslu, kırsal kesimdeki köylülerin gerekli desteği alamadıkları için kentlere göç ettiklerini belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin iç göçün önlenmesi ve tarımın yanı sıra hayvancılığın da verimli günlere döndürülmesi için büyük çaba gösterdiğini belirtti. Özuslu, “Küçük üreticinin desteklenmesi çok önemli. Bolluğuyla gelsin, çoğalsın, çoğalsın. Satmayalım, sahip çıkalım. “Sütünden ve etinden istifade edelim” dedi.

“Büyükşehirin bereket ve kalkınma projesi”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, kentlerin suyunu, böceklerini, ağaçlarını, kuşlarını, insanlarını ve toprağını birlikte düşünmek gerektiğine dikkat çekerek, “O zaman projeler kalıcı ve değerli olur. Bu proje aynı zamanda bir bereket ve kalkınma projesidir. Üretici koyunu, keçiyi, yemi düşünüyor ve ‘Yeter artık’ diyor. ‘Farklı bir tarım yapmamız lazım’ diyen Başkanımız Tunç’a sevgilerimizi gönderiyoruz” dedi.

“Umudumuzu kaybetmek üzereydik”

Bergama Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı ve Çamavlu Köyü Muhtarı Mustafa Kocataş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in göreve geldikten sonra ‘Başka Tarım Mümkün’ sloganıyla çok güzel işler yaptığını söyledi. Kocataş, “İzmir’in en kuzeyindeki Çamavlu Köyü üreticilerinin ürettiği hayvanları, Bergama’nın Kozak yaylalarından, İzmir’in en güneyindeki Ödemiş’teki üreticilerimize ulaştırdık. Verimli olmasını diliyorum. Tam küçük mahsulden para kazanamadığımızı ve umudumuzu yitirmek üzere olduğumuzu düşünmeye başladığımız sırada ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonu bize umut verdi. Umut doğdu. Üretim hızlandı. İzmir’in dört bir yanındaki üreticilerimiz bu umuda tutundu. “Yapımcıya verdiği destekten dolayı Başkan Tunç’a teşekkür ediyorum” dedi.

“Bizi unutmadığınız için teşekkür ederiz”

Törende konuşan kadın üreticiler, üreticilere verdiği destekten dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür etti. Köy sakinlerinden Faden Koçlu ise hayvancılık yaptıklarını belirterek, “Siz destek vereceksiniz, biz de üreteceğiz” dedi. Ayşe Özcan, bu işi çocukluklarından beri sevdiklerini ancak uzun süredir zor günler geçirdiklerini söyledi. Ürettiklerinin karşılığını alamadıklarını belirten Özcan, “Keşke hayvanları kendimiz alabilecek imkanımız olsaydı. Ancak bu mümkün değildir. “Bize bu imkanı sağladığı için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum” dedi. Hatice Çarpan, köyleri ve kırsal alanları unutmadığı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Koyunlarımızı çoğaltacağız. Çocuklarımızı okula gönderebileceğiz. “Bu sayede evimize ekonomik katkı sağlamış olacağız” dedi. Konuşmaların ardından üreticiler kura çekilerek hayvanlarını teslim aldı.

Verilen destekler

İzmir Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar Ödemiş’te 51’i kadın 575 üreticiye 2 bin 276 adet koyun ve keçi dağıttı. Yem bitkileri üretimi ile bitkisel ve hayvansal üretimi desteklemek amacıyla ayrıca 1.441 kilogram süt otu tohumu, 635 Macar fiğ tohumu ve 120 kilogram yem bezelyesi tohumu da dağıtıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu