Ekonomi

Türkiye’nin e-ticaret hacmi 1,85 trilyon TL’ye ulaştı

Investing.com – Ticaret Bakanlığı, Türkiye’de E-Ticaretin Görünümü Raporu’nu yayımladı.

Türkiye’nin e-ticaret potansiyelini belirlemeye yönelik hazırlanan kapsamlı raporda, 2023 yılında e-ticaret alanında gösterilen performansın detaylarına yer verildi.

2023 istatistikleri ve 2024 öngörüleri

Rapora göre, Türkiye’nin e-ticaret hacmi 2023 yılında bir önceki yıla göre muazzam bir artış göstererek 1,85 trilyon TL’ye ulaştı. Bu rakam, geçen yıla göre %115,15’lik bir artışı temsil ediyor.

Aynı dönemde işlem sayısı da %22,25 artarak 5,87 milyar adede ulaştı.

Raporda ayrıca 2024 yılına ilişkin öngörüler de bulunuyor. Buna göre, Türkiye’nin e-ticaret hacminin 2024 yılında 3,4 trilyon TL’ye yükseleceği ve işlem sayısının da 6,67 milyar adede çıkacağı tahmin ediliyor.

Ticaret Bakanlığı yetkilileri konuya ilişkin yaptığı açıklamada, teknolojideki hızlı değişim ve dönüşümün Türkiye’de de e-ticaretin önemini artırdığını belirtti. Bu raporun, e-ticaret alanındaki tüm paydaşların yol gösterici bir kaynak olacağını vurguladı.

E-ticaretin genel ticaret içindeki payı arttı

Raporda dikkat çeken bir diğer nokta, e-ticaret hacminin genel ticaret hacmi içindeki payının artması oldu.

2019 yılında %10,1 olan bu oran, 2023 yılında %20,3’e yükseldi. Ayrıca e-ticaret hacminin gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payı da %33,3 artarak %6,8’e ulaştı.

En çok hangi ürünler satıldı?

Raporda belirtilen verilere göre, e-ticarette en fazla talep gören sektörler arasında beyaz eşya ve küçük ev aletleri, elektronik ve giyim sektörleri ön plana çıkıyor.

Bu sektörlerde en çok tercih edilen ürünler arasında ise ayakkabı, cep telefonu, airfryer gibi ürünler yer alıyor.

Ticaret Bakanlığının geliştirdiği e-ticarete uyum endeksiyle illerin e-ticaret potansiyeli de değerlendirildi. Endekse göre İstanbul, Kayseri, Çorum, İzmir ve Kocaeli, e-ticarete en uyumlu iller olarak öne çıktı.

İşletme sayısı 500 bini geçti

Türkiye genelinde e-ticaret yapan işletme sayısının 2023 yılında 559 bin 412’ye ulaştığı belirtiliyor. Ayrıca e-ticaret faaliyetinde bulunan işletmelerin çoğunluğunun şahıs işletmesi olduğu ortaya kondu.

Aynı şekilde, e-ticaret harcamalarının çoğunluğunu 25-36 yaş aralığındaki tüketicilerin gerçekleştirdiği ifade edildi.

Mobil uygulamalar, teslimat süreleri ve kargo gönderimleri önem kazandı

Raporda vurgulanan bir diğer nokta ise mobil uygulamaların e-ticaretteki önemi oldu. İşlem sayısı ve işlem hacmi bakımından mobil uygulamaların öne çıktığı belirtilirken, bu kanalın tercih edilme oranının oldukça yüksek olduğu ifade edildi.

Son olarak, raporda e-ticarette teslimat sürelerinin ve kargo gönderimlerinin de incelendiği kaydedildi. Teslim edilemeyen kargo gönderilerinde en sık karşılaşılan sebeplerin başında müşterinin gönderiyi kabul etmemesi ve adreste bulunamama geldiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu