Haber

Son Dakika: Erdoğan: İsrail ile Filistin arasında bir an önce ateşkes sağlanmalı, Uluslararası Barış Konferansı düzenlenmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kritik Kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. gündeme İsrail‘ile ilgili GazzeKatliama tanık olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir kez daha ateşkes çağrısında bulunarak, şunları söyledi: ” İsrail“Filistin ile Filistin arasında bir an önce ateşkes sağlanmalı ve Uluslararası Barış Konferansı düzenlenmelidir.”

“İSRAİL İNSANLIĞA KARŞI SUÇ İŞLİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. İsrail7 Ekim’den beri GazzeTürkiye’ye yönelik hava saldırılarına tepki gösteren Erdoğan, ” İsrail“25 gündür tüm insanlığın gözü önünde insanlık suçu işliyor” dedi.

“ULUSLARARASI BARIŞ KONFERANSI DÜZENLENMELİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: İsrail“Filistin ve Filistin arasında mümkün olan en kısa sürede ateşkes kurulmalı ve uluslararası bir barış konferansı yapılmalıdır.” Dedi.

İSRAİL’İN GAZZE’YE YÖNELİK BASKINLARINDA SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yoğun bir hava bombardımanı başlatırken, İsrail ordusu da “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik ihlallere tepki gösterdiği” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlattı. İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı. İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de El Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esirin bulunduğunu kaydetti.

GAZZE’DE 8 BİN 525 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin de yaralandığını bildirdi. İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 124 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı. İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İSRAİL BOMBALARI AMBALAJ ALTINDA ŞEHRİ VURDU

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit sınır, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri durma noktasına geldi. İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırılarının dozunu daha da artırdı. Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu