Haber

Samsun’da otobüsler elektrikli olacak

SAMSUN (İGFA) – Trafik Ünite Amirleri Bölge Kıymetlendirme Toplantısı Samsun’da düzenlendi. 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Dokümanı ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Hareket Planı çerçevesinde vilayetlerde yürütülecek faaliyetlerin ve gayelere ulaşmadaki aktifliğin ayrıntılı olarak kıymetlendirilmesi, trafikle ilgili meselelerin incelenerek uygulayıcı çalışanın tahlile yönelik görüş ve tekliflerinin görüşülmesi hedefiyle Trafik Ünite Amirleri Bölge Kıymetlendirme Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya, 18 vilayetten trafikten sorumlu vilayet emniyet müdür yardımcıları, trafik denetleme ve bölge trafik denetleme şube müdürlerinin yanı sıra Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Vilayet Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Türkiye Sürücüler ve Arabacılar Federasyonu Lideri Fevzi Apaydın da katıldı. Toplantıda konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir Ulaşım Master Planı, Elektrikli Otobüsler ve Akıllı Kent Trafik Güvenliği Projesi’ne değindi.

“ÇOK GÜZEL BİR ULAŞIM MASTER PLANI HAZIRLADIK”
Akıllı Kent Trafik Güvenliği Projesi ile ilgili kıymetlendirme yapan Lider Demir, “Şimdi düşünün tam 110 kavşak, 79’u adaptif. Yani birbirini gören ve birbiriyle diyalog halinde olan kavşak. Bu proje o denli kolay hayata geçmedi. Birçok kurumun bu projeyi onaylaması için çok hoş bir Ulaşım Master Planı hazırladık. Bu Ulaşım Master Planında ulaşıma dair her şey var. Otopark sorunları, fiziki yeterlilikler ve yetersizlikler, toplu ulaşım, mahalleler ortası hareketlilik. Bu planı yapabilmek için Samsun’da 11 ay sayım yaptık. Artık elimizde tüm bilgiler var. Hangi yoldan ne vakit kaç araç geçiyor. Bunları kaçı ticari kaçı özel araç. Hepsini biliyoruz. Çok hoş bir plan hazırladık. Bu kapsamda Akıllı Ulaşım Trafik Güvenliği sistemlerini 6 ay üzere kısa bir müddette hayata geçirdik” dedi.

Akıllı Kent Trafik Güvenliği sisteminin Alo 153 Kent İdare Merkezi’nden yönetildiğini tabir eden Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir kelamlarına şöyle devam etti:

“Hangi araç ne kadar yakıt yakıyor, hangi yoldan kaç araç geçiyor. Bütün kayıtlar sistemde mevcut. Trafik ışıklarımızda ıstırap olursa çabucak sinyal veriyor ve bizlere anında müdahale etme imkanı sunuyor. Yapay zekanın oradaki ışık müddetlerinde ne kadar rol oynadığı da gözüküyor. Bu sayılar yüzde 100 tam sayımdır. Biz o sistemi devreye aldıktan sonra 11 ayda yaptığımız sayımı, hiçbir insan gücü kullanmadan sistemle birlikte otomatikman yapıyoruz. Kavşaklar birbirini görüyor. Hatta orada da bir hesap yapıyor, ‘Yaklaşık bana ne kadar sürede gelir’ diye. Yapay zekanın devreye girmesi ve yazılımın gücüyle çok önemli manada trafik akışını hızlandırdığını tabir etmek istiyorum.”

TÜM TOPLU ULAŞIM ELEKTİRKLİ OTOBÜSLERE DÖNECEK
Elektrikli Otobüslerin hizmete girdiğini de anlatan Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, “ASELSAN ile bunu birinci olarak Samsun’da hayata geçirdik. Lityum pilli olması sebebiyle Türkiye’de birinci. 20 tane aldık. Ek 20 için görüşmelerimiz devam ediyor. Onun ardından birinci fırsatta mali yapımızı planladıktan sonra tüm toplu taşımayı elektrikli otobüslere dönüştüreceğiz. İşletme maliyeti çok düşük. Kendi maliyetini 4 yılda amorti ediyor. Verimliliği fevkalade. En değerli özelliği karbon salınımı sıfır. Tüm filomuzu elektrikli otobüslere döndürürsek, bunu ilçe minibüslerine yaygınlaştırırsak, scooter ve bisiklet kullanımını artırırsak nasıl bir hava dönüşümü olacağını düşünün. Ulaşım Master Planımız çerçevesinde de Samsun’un tamamını bisikletle seyahat edilebilir hale getireceğiz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu