Ekonomi

Kumluca da çiftçiye dijital sensör desteği

ANTALYA (İGFA) – Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in Yerelden Kalkınma Projesi kapsamında üreticiye takviye sürüyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin “Dijital Tarım” projesiyle seralara ve meyve bahçelerine kurulan Dijital Ziraî Takip Hedefli Kablosuz İzleme Sistemi ile üreticiler seralarının sıcaklık ve nem derecelerini cep telefonlarından anında takip edilebiliyor. Geçtiğimiz yıl Elmalı ve Kumluca’da dağıtımı yapılan dijital sensörlerden büyük randıman alınmasıyla birlikte çiftçilere dijital sensör hibe edilerek dijitalleşen tarımla üreticiler destekleniyor.

GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞECEK

Büyükşehir Belediyesi, yaklaşan kış aylarıyla birlikte üreticilerin seralarındaki sıcaklığı anında takip edebilmesi gayesiyle Kumluca Mavikent Yenicepınar Kooperatif üyelerine dijital sensör hibe takviyesinde bulundu. Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı takımları, dijital sensörleri çitfcilerin seralarına montajını yaparak, nasıl kullanacaklarını anlatıyor. Dijital sensör ile birlikte çiftçiler seraların sıcaklık ve nem oranlarını cep telefonlarına yüklenen uygulamama ile anında görebiliyor. Böylece kış aylarında zirai don olaylarının önüne geçilerek, girdi maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor.

ÇİFTÇİLERDEN ÇOK OLUMLU TALEPLER ALDIK

Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda vazifeli Ziraat Mühendisi Nermin Cet Aksu, ziraî üretimi geliştirmek çiftçileri yeni teknoloji ile buluşturmak için çalışmaların tüm süratiyle sürdüğünü söyledi. Akıllı tarım uygulamaları ile üreticilerin girdi maliyetlerini düşürerek, tarımda verimliliği artırmanın hedeflendiğini aktaran Nermin Cet Aksu, “Geçen yıl Kumluca’da dijital tarım projemizi uyguladık ve takibini gerçekleştirdik. Çiftçilerimizden olumlu sonuçlar aldık. Çiftçilerimizden gelen talepler doğrultusunda çalışmalarımızı Kumcula ilçemizde devam ettiriyoruz. Seralara takılan ısı nem ölçer ile çiftçilerimiz seraların sıcaklık ve nemini her an cep telefonlarından takip edebilecekler. Bilhassa kış aylarında don olaylarına karşı daima seralarına gitmek zorunda kalmayacaklar, telefonlarından sera sıcaklıklarını ve nem derecelerini takip edebilecekler” dedi.

ÜRETCİMİ MEMNUN

Mavikent Yenicepınar Kooperatif Lideri Duran Acarbulut da üreticilerin serasına gitmeden sıcaklıkları takip edebileceğini belirterek, Muhittin Başkan’a çiftçilere verdiği dayanak nedeniyle teşekkür etti.

Kumluca’da çiftçilik yapan Celal Arıkan, çiftçiler için verilen bu aygıtların çok hoş olduğunu belirterek, “Geceleri uykumuzdan kalkarak seraya gidip gelmekten yoruluyorduk. Soğuk olacağını tahmin ettiğimiz günlerde sabahlara kadar bekliyorduk. Şu an gelişen teknoloji bizler için velinimet. Evimizden seramızın sıcaklığını takip edebileceğiz. Muhittin Başkana teşekkür ederiz” diye konuştu.

Ercan Kızgın isimli vatandaş ise güneş batmadan serayı don tuttuğu vakitlerin olduğunu, artık cep telefonu ile seralarının ısılarını takip edebileceklerini kaydetti.

Hamit Acarbulut ise “Soğuk havalarda saat başı seraları dolaşıyorduk. Biraz geç kalsak bitkiyi don vuruyor. Şimdi telefonumuzdan takip edeceğiz. Bizler için büyük kolaylık olacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu