Dünya

Kremlin: Kiev, Londra’nın doğrudan baskısı altında İstanbul’daki müzakerelerden vazgeçti

Kremlin Sözcüsü Peskov, bugünkü basın toplantısında Kiev’in İstanbul’daki müzakerelerin devamından vazgeçmesinin başlıca nedeninin Londra’nın doğrudan baskısı olduğunu belirtti.

Peskov, ilgili soruya, “Herkes belgenin fiilen paraflandığını çok iyi biliyor. Ve herkes, Ukrayna tarafında bu müzakerelere katılanların sözlerinden, Ukraynalıların müzakereleri daha ileriye götürmeleri ve belge üzerindeki çalışmayı sonuçlandırmayı reddetmesinin nedeninin tam olarak ne olduğunu çok iyi biliyor. Bu Londra’nın doğrudan baskısıydı. Sayın (Ukrayna heyetinin başkanı David) Arahamiya bunu söylemişti. Diğer her şey spekülasyondan ibarettir. Birincil kaynaklara odaklanmanızı öneririm” yanıtını verdi.

Kremlin Sözcüsü, şu anda Kiev’in pozisyonu nedeniyle müzakerelerin yeniden başlatılması için herhangi bir ön koşul olmadığını sözlerine ekledi.

‘Moskova Bakü ile Erivan arasındaki temasların devam etmesinden yana’

Rusya’nın Bakü ile Erivan arasındaki temasların devamından yana olduğuna dikkat çeken Peskov, bunun tam bir yumuşama ve ihtilaf konularının çözümü için gerekli olduğunun altını çizdi.

Peskov, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınır bölgesinde yapılan koordinat belirleme çalışmalarına karşı Tavuş sınır köylerinde yapılan protestolara sözleşmeli askerlerin katıldığı yönündeki bilgiyi yorumlamasını isteyen gazetecilere, Rusya’nın Bakü ile Erivan arasındaki temasların devamından yana olduğuna dikkat çekerek, bunun tam bir yumuşama ve ihtilaf konularının çözümü için gerekli olduğunun altını çizdi.

‘Rusya, güçlü bir devlet olan Çin ile işbirliğini geliştirecek’

Peskov, ABD’nin Rusya-Çin işbirliğine yönelik baskısı ile ilgili bir soruya, “Çin, mutlak egemenliğe sahip olan, kendi çıkarlarını koruyabilen ve savunabilen güçlü bir devlettir ve aynı zamanda bizim yakın ortağımızdır. İşbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz” yanıtını verdi.

‘WSJ’nin Navalnıy’ın ölümü ile ilgili makalesi hakkında: Hafta sonu bulvar yazısı’

Wall Street Journal’ın ABD istihbarat servislerinin Aleksey Navalnıy’ın ölümünde Rus liderliğinin rolü ile ilgili kanıt bulamadığına dair makaleyi de yorumlayan Peskov, görünüşe göre bu spekülasyonun Avrupalı ​​okurlar tarafından Cumartesi günü okunmak üzere hazırlanmış bir bulvar yazısına benzediğine dikkat çekti.

Peskov, “Bu makaleyi gördüm, herhangi bir ilgiyi hak eden yüksek kaliteli bir içerik olduğunu söyleyemem. Bunların çok boş spekülasyonlar olduğunu söyleyebilirim. Görünüşe göre Cumartesi günü küresel okur kitlesine okumak için yayınlanan bulvar yazısı” değerlendirmesinde bulundu.

‘Rusya’yı enerji piyasalarının dışına itme girişimleri devam ediyor’

Rusya’yı enerji piyasalarının dışına itmeyeyönelik girişimlerin devam ettiğini dile getiren Peskov, Moskova’nın yasa dışı kısıtlamaları ve haksız rekabeti aşmanın yollarını arayacağını vurguladı.

Kremlin Sözcüsü, “Esas itibariyle Rusya’yı enerji piyasalarının dışına itme girişimleri elbette devam ediyor. Daha pahalı pazarlara geçiş, her şeyden önce elbette ABD ve diğer bazı ülkelerin lehine olan bir durum. Başta Avrupa’nın endüstriyel sektörleri olmak üzere nihai tüketiciler için ise bu, daha pahalı gaz anlamına gelecek. Biz de her halükarda bu hukuksuz engelleri, haksız rekabeti, hukuk dışı eylemleri aşmanın yollarını elbette arayacağız” vurgusunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu