Haber

Karabük’te “Aile Okulu Projesi” ile veliler okullu oldu

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün başlattığı “Aile Okulu Projesi” ile Karabük’te 2 bin 671 veli eğitim alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlattığı “Aile Okulu Projesi” Karabük’te dikkat çekiyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda halk eğitim merkezleri tarafından yürütülen aile okulu eğitimlerine katılan velilere eğitici, geliştirici ve yönlendirici faaliyetler ve seminerler verilmektedir.

İlkokul, ortaokul ve lise çağındaki tüm çocukların ailelerine aile maliyetleri, kültürel değerler, aile iletişimi, sosyal, ruhsal ve duygusal gelişim, çevre bilinci, gerilim yönetimi, konu bağımlılığını önleme konularında eğitimler verilmektedir.

İl genelinde 2.671 ebeveynin aldığı eğitimlerin daha fazla aileye ulaşmasını sağlamak ve aile içi bağlantı sorunlarını ortadan kaldırmak için çocuğu olmayan veya okula gitmeyen vatandaşların da bu eğitimlere katılması isteniyor.

“Yönetmekte zorlandığımız konularda velilerimiz eğitiliyor”

Proje kapsamında TOKİ Cevizkent Bahaddin Gazi Ortaokulunda verilen eğitimlere katılan Vali Fuat Gürel, gazetecilere verdiği demeçte, proje kapsamında il genelinde 2 bin 671 veliye eğitim verildiğini söyledi.

Anne-babaların aldıkları eğitimle çocuklarının kötü alışkanlıklarıyla baş etmeyi öğrendiklerini belirten Gürel, “Günümüzde teknoloji bağımlılığı konusunda eğitimler veriliyor. Bu konularda eğitim alan rehber öğretmenlerimiz sayesinde velilerimiz yetiştiriliyor. anne baba olarak biz bile yönetmekte zorluk çekiyoruz.” söz konusu.

Okulun rehber öğretmeni Semra Çatal da aile eğitimi kursunun 44 saat olduğunu belirtti.

Kursun 8. haftasında olduklarını kaydeden Çatal, kursun 11. haftada biteceğini kaydetti.

Kursun verimli geçtiğini düşündüğünü vurgulayan Çatal, şöyle devam etti:

“Ailelerde yaşadıkları sorunlarda yalnız olmadıkları, kendileri gibi benzer sorunları yaşayanların olduğu bilinci oluştu. Velilerimiz rahatladı. Başa çıkma becerileri gibi buna benzer birçok konuda eğitimler aldılar.” , etkili iletişim becerileri, teknoloji bağımlılığının zararlarından korunma ve akran zorbalığından korunma gibi konularda özgüvenli düşünmeye başladılar.Faydasını gördüklerini de paylaşıyorlar.”

“Kurs bize çok yardımcı oldu”

Stajyer Hatice Acat, üç çocuğunun okula gittiğini söyledi.

Çocuklarını daha iyi anlamak için eğitimler aldığını belirten Acat, “Ben çocukların hızına ayak uydurmak istiyorum. Biz anneler, teknoloji dünyasında çocuklarımızın çok gerisinde kalıyoruz. Çocuklarımızı daha iyi anlamak ve onlarla iletişim kurmak için bizimle iletişime geçin.” dedi.

Okulun İngilizce öğretmeni Asuman Hacımurtazaoğlu da hem öğrencilerine hem de velilerine faydalı olabilmek için kursa katıldığını belirtti.

Kurs süresince çocukları ve öğrencileriyle yaşadıkları sorunlarda velilerle pek çok ortak noktaları olduğunu fark ettiklerini belirten Hacımurtazaoğlu, verimli bir kurs geçirdiğini kaydetti.

Kursiyer Mevlüt Yılmaz ise eşiyle birlikte kursa katılarak çocukların eğitimi konusunda faydalı bilgiler öğrendiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu