Ekonomi

İSO/Bahçıvan: Akılcı politikaların uygulanacağına inanıyoruz

İSO Meclis Toplantısı’nda konuşan Bahçıvan, Türk sanayisinin rekabet gücünü destekleyecek tüm bu yapısal politikaların ve sektörel stratejilerin hayata geçirilmesinin en değerli koşullarından birinin sağlıklı ve sürdürülebilir bir makro-finansal istikrar ortamının tesis edilmesi olduğunu belirtti.

Bu açıdan Bahçıvan, “Ülkemizin en acil ekonomik sorunu haline gelen enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğine dair açıklamalar tüm kesimler için çok değerlidir. Söz konusu çabanın başarıya ulaşması için; ekonominin sağlıklı işleyişi için hayati önem taşıyan kamu maliyesi ve bankacılık sistemi gibi alanlarda rasyonel ve dengeli politikaların uygulanması gerektiğini, büyümenin nitelikli ve sürdürülebilir bir yere yerleştirilmesi için uygulanacağına inanıyoruz. hem de yüksek.” değerlendirmesini yaptı.

“Sektörün finansmanını” gözeten bir yaklaşım izlenmelidir”

Bahçovan, önümüzdeki dönemde fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için gerekli adımlar atılırken, diğer yandan sürecin “sanayi finansmanı” konusunu da dikkate alan dengeli bir yaklaşımla yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi. bu süreçten üretim ömrünü olumsuz etkiler.

Bahçıvan, “Ekonomik istikrara para ve maliye politikaları kadar önem verdiğimiz kamu maliyesi, toplumsal refahı destekleme misyonunu yerine getirirken iş dünyamızın yükümlülüklerini de dikkate alacak şekilde titizlikle tasarlanmalı ve temele oturtulmalıdır. toplumun tüm paydaşlarını içeren bir konsensüs.

Kamu mali istikrarı gözetilirken, harcamalarda hareketlilik ve rasyonellik yaklaşımı sürdürülürken, üretim ekonomisini önceleyen “büyüme ve üretim dostu vergi sistemi” ilkesinin hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

“Gayrimenkul Sektörü” modeli uygulanmalı

Bahçıvan, yeni yatırımlar için başta İstanbul olmak üzere ülkede özellikle batı bölgelerinde çok ciddi bir arsa sıkıntısı yaşandığını da belirterek, yeni yatırımlar için maliyetlerdeki en büyük kalemlerden birinin arsa maliyeti olduğunu belirterek, “Bir firma olarak, Bu sorunun analizi, İstanbul Sanayi Odası’nın uzun süredir gündemini meşgul ediyor ve uzun dönemli kiralama tekniği ile özel kesime uygun devlet yerlerinin tahsis edilmesini sağlayacak “Gayrimenkul Sektörü” modeline geçilmelidir. uygulanacaktır.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu