Haber

Bayrampaşa’da ‘Badem’ isimli kedinin ölümüne sebep olan sanığa 2 yıl hapis

Bayrampaşa’da ‘Badem’ isimli kediyi yakalayıp poşete koyup tekmeleyerek ölümüne neden olduğu iddia edilen sanığa 2 yıl hapis cezası verildi. Mahkeme ayrıca sanığın tutukluluk süresini de dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

22 Ekim 2023’te sahibi ‘Badem’ isimli kediyi Bayrampaşa’da yakalayıp çantaya koyduğu, ardından kediyi tekmeleyerek sokağa atarak ölümüne neden olduğu iddia edilen davada karar verildi. İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanık Yunus Can ve müşteki Ebru Dilaver hazır bulundu. Duruşmaya müşteki avukatı ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatı da katıldı.

“Bize bir arabanın çarptığını söyledi, GBT sorgulaması yaptık ve kaba bir üst araması yaptık.”

Duruşmada tanık olarak dinlenen Bekçi TU, olay günü sabah devriye görevi sırasında kepenk sesi duyduklarında sesin geldiği sokağa gittiklerini belirterek, “Bir Gittiğimiz yerde cansız kedi, sanığın da çevresinde olduğunu gördük. Kendisi bize arabanın çarptığını anlattı, GBT sorgulamasını ve kaba üst aramasını yaptı.” Yaptık. Rastgele bir aksilikle karşılaşmadık. Kedi cansızdı, herhangi bir yaşam belirtisi göstermiyordu ve ağzından kan geliyordu. Sanık, ‘Kedi öldü, çöpe atacağım’ dedi. Bulaşmamasını söyledik ve onu götürdük. Sanık, herhangi bir zarar vermesini önlemek için ölü bir kediyi aldı. “Karton kesiğin içine koyup veterinerin önüne bıraktık. Birkaç gün sonra haberlerde görünce şahsın kimliğini tespit ettik ve olayla ilgili söz verdik” dedi.

“Eğer şiddet uygulamış olsaydım benim de üzerimde kan lekeleri olurdu.”

Duruşmada savunma yapan sanık Yunus Can, “Eğer rastgele şiddet uygulamış olsaydım üzerimde kan lekeleri olurdu. Daha önceki ifademde kediyi vurulmasın diye ittiğimi söylemiştim.” arabayla.”

“Bugün hayvanlara bunu yapan, yarın insanlara da aynısını yapacaktır.”

Şikayetçi Ebru Dilaver, ifadesinde sanıktan şikayetçi olduğunu belirterek, “Bugün hayvanlara bunu yapan yarın insanlara da yapar, gelecekte de bize zarar verebilir. Tehdit altındayım çünkü bilgilerim sitede yer alıyor.” Belgeye göre bu kişinin cezalandırılmasını istiyorum.”

“Kişi kendi vasıflarına göre konuşur”

Duruşmada son sözü sorulan sanık, “Olayı olduğu gibi aktardım, herhangi bir şiddet, taş, sopa yok. Şiddete dair bir delil yok. Kedi sokak kedisidir. Tasması yok, boynunda cep telefonu yazıyor. Kedi sokaktan aldığım bir kedi. Ayrıca “Sokak kedilerini besliyorum ve tedavi ettiriyorum. Veterinerde bile bunun kayıtları var. Sabıka kaydım temiz, insanlar istediğini söylüyor. Kimseyi tehdit edecek durumda değilim. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

2 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve serbest bırakıldı

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Yunus Can’ı ‘evcil hayvanı veya evcil hayvanı kasten öldürme’ suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak sanığın tahliyesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca ‘hırsızlık’ suçundan kesin delil elde edilemediği gerekçesiyle sanık Can’ın beraatına karar verdi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, müşteki Ebru Dilaver’in polis merkezine gelerek ‘Badem’ isimli kedisinden uzun süredir haber alamadığını söylediği, kamerayı kontrol ettiği belirtildi. Sistemde tanımadığı bir kişi kedisini çantaya atarak almıştı.

Olay yeri ve çevresinin kamera kayıtlarının incelendiği iddianamede, şüpheli Yunus Can’ın kediyi yakalayıp poşete koyup götürdüğü ve sokağa attığı ancak daha sonra kediyi yakaladığı kaydedildi. Bir süre sonra gelip kediye tekme attı ve kedi yerde hareketsiz kaldı.

İddianamede, şüpheli Can’ın gece müşteki Dilaver’e ait kediyi alıp, evcil hayvana tekme atarak zarar verdiği belirtildi.

İddianamede, şüpheli Yunus Can’ın ‘evcil hayvanı veya evcil hayvanı kasten öldürme’ ve ‘gece hırsızlığı’ suçlarından toplam 2 yıl 8 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılması istendi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu