Ekonomi

Avrupa’da otomobil satışlarındaki artış hız kesmiyor

Elektrikli otomobillere yönelik artan talep ve iyileşen parça tedariği sayesinde Avrupa’da otomobil satışları da Haziran ayında arttı ve büyüme serisini 11. aya çıkardı.

Avrupa Otomobil İmalatçıları Derneği’nin verilerine göre yeni araç kayıtları yüzde 19 artışla 1.27 milyon adede yükseldi. Elektrikli araç satışları yüzde 55 artarken, dizel araç teslimatları yüzde 10 azaldı.

Yarı iletkenler gibi kritik bileşenlerde uzun süredir devam eden arz sıkıntısı hafifledikçe, otomobil üreticileri bekleyen siparişleri eritmeye devam ediyor. Ancak görünüm, elektrikli araçlara yönelik artan talep nedeniyle tedarik zinciri darboğazlarının geri dönebileceği ve tüketicilerin artan yaşam maliyeti ve yavaşlayan küresel büyüme nedeniyle harcamalarını kısabileceği beklentileriyle de gölgeleniyor.

Avrupa’nın en büyük otomobil pazarı Almanya’da alıcılar, Haziran ayında 52 bin 988 adet elektrikli araç satın aldı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64’lük bir artışa işaret ederken, aynı zamanda Avrupa’nın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti.

Elektrikli araç büyümesine Fransa da 33 bin 280 adet satışla katkı sağlarken, Hollanda’da elektrikli araç satışı 13 bin 892 adet oldu.

Tüm yakıt türleri dahil Volkswagen AG, geçen yıla göre yüzde 27 artışla 325 bin 612 adet teslimat gerçekleştirerek bölgede en çok binek araç satan şirket oldu.

Stellantis NV’nin satışları yüzde 2,5 azalarak 210 bin 495 oldu.

Almanya’daki fabrikasında üretim kapasitesini artırmayı planlayan Tesla Inc. 47.606 adet araç satarak yerel markalar olan Fiat ve Citroën’i geçerek satışlarını bir yıl öncesine göre iki kattan fazla artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu