Teknoloji

Aşk dolandırıcılarına dikkat

ABD’de aşk dolandırıcılığının maliyeti 2022 yılına kadar 1,3 milyar dolara ulaşacak

Para veya fotoğraf isteyen dolandırıcılar geçmişte kaldı. Romantik dolandırıcılık formülleri gelişti. Dijital güvenlik şirketi ESET, Sevgililer Günü öncesi uyarılarda bulunarak dikkat edilmesi gerekenleri paylaştı.

 

Mesajlaşma uygulamalarını kullananların sayısı 2023’te 3,3 milyarı aştı. En çok kullanılan uygulamalar arasında WhatsApp, Facebook Messenger ve WeChat yer alıyor.

Dolandırıcılar bu platformlara para veya veri uğruna bakıyor. Mesajlaşma uygulamaları, diğer tehditlerin yanı sıra hem kimlik avı hem de çevrimiçi aşk dolandırıcılığı için bir platform haline geliyor. 2019’dan 2022’ye kadar, ABD Federal Ticaret Komisyonu’na bildirilen aşk dolandırıcılıklarından kaynaklanan kayıpların miktarı 493 milyon dolardan 1,3 milyar dolara çıktı. 2022’de aşk dolandırıcılığı yüzünden para kaybettiklerini söyleyenlerin yüzde 59’u için sosyal ağlar ve mesajlaşma uygulamaları birincil etkileşim platformu oldu.

 

Dolandırıcılığın formülleri değişiyor

Genel dijital güvenlik farkındalığı arttıkça dolandırıcıların taktikleri de değişiyor. İlişki kurdukları kişilere riskli bir cümle gönderiyorlar: “Gidip başka yerde sohbet edelim.” Çoğu zaman kurban, üçüncü taraf uygulama mağazalarında veya web sitelerinde sunulan yeni ve bilinmeyen bir uygulamaya yönlendirilir. Bu sayede kullanıcının akıllı telefondaki özel verileri okuyabilen casus araçları indirmesine olanak tanıyor. Bu gibi durumlarda en güçlü silah, arka planda çalışan uygulamanın şüpheli aktivitelerini tespit edebilecek sağlam bir siber güvenlik çözümüne sahip olmaktır.

 

Romantik bağlantı dolandırıcılıkları nasıl çalışır?

Dolandırıcılar, tanışma sitelerinde sahte kimliklere bürünür. Yalnız bireylerle arkadaşlık kurarak bu bireylerle yakın bir bağ kurarlar ve hatta bu bireylere evlenme teklifinde bulunabilirler. Ancak kısa bir süre sonra sizden kullanabilecekleri veya size para verebilecekleri yeni bir banka hesabı açmanızı isteyebilirler. Bu hesapları dolandırıcılıklarını ilerletmek için kullanıyorlar ve romantik ilginin kurbanını para kurnazına çeviriyorlar.

 

Aşk dolandırıcılığının kırmızı bayrakları

Toplantıdan kaçınmak için bahaneler uydurmak:Dolandırıcı, defalarca istekli olduğunu belirtmesine rağmen yüz yüze görüşmekten kaçınacaktır.

İşler çok hızlı ilerliyor:Yeni “partneriniz”, yalnızca birkaç gündür sohbet ediyor olsanız bile, derin bir ilgi/sevgi ve belki de yakınlık arzusunu ifade edecektir.

Para istemek: Romantik dolandırıcılar genellikle neden en kısa sürede paraya ihtiyaç duyduklarına dair yürek burkan bir hikaye uydururlar. Ayrıca borçlarını faizle ödeyebilen ancak “şu anda fonlarına erişemeyen” güçlü kişiler gibi de davranabiliyorlar.

Güvenli bağlantıdan çıkmak: Dolandırıcı, doğrudan bağlantı kurmak için bir flört servisinden veya sosyal medya sitesinden ayrılmak isteyebilir. Yalnızca sıkı uygulama inceleme politikaları olan güvenli uygulama mağazalarını kullandığınızda dolandırılma olasılığınız hızla azalacaktır.

 

Akıllı telefonunuza güvenlik yazılımı edinin

Kötü amaçlı bir uygulama indirmiş olmanız durumunda telefonunuzda güçlü bir antivirüs yazılımının bulunması yeterli olacaktır. Bu, özellikle uygulamanın tamamen işlevsel olduğu ve herhangi bir belirgin tehlike işareti oluşturmadığı durumlarda yararlı olabilir. ESET Mobile Security (EMS), indirme işlemi sırasında, hatta yükleme gerçekleşmeden önce tehditleri algılayabilir ve engelleyebilir. Bu, tehdidin asla kullanıcıya ulaşmayacağı anlamına gelir. EMS mevcut uygulamaları taramak için de kullanılabilir. Kullanıcıya, indirme klasörlerindeki tüm belgeleri açıldığında, oluşturulduğunda veya yürütüldüğünde kötü amaçlı kodlara karşı tarayan gerçek zamanlı belge koruması sağlar. Kötü amaçlı bir uygulamanın çalıştırılması veya indirilmesi durumunda, kullanıcıları kötü amaçlı kod tespit edildiği konusunda uyarır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu