Haber

Süleyman Soylu, Bulgar mevkidaşı Demerdzhiev ile görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bulgaristan İçişleri Bakanı Ivan Demerdzhiev ile Sarıyer İl Meclisi’nde bir araya geldi.

Görüşmenin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Soylu, yaptığı basın açıklamasında Bulgar heyeti ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti: Bu, yaklaşık 15 aydır Bakan Demerdzhiev ile 13. görüşmemiz. Ortak bir mekanizma oluşturduk ve 6 Aralık’ta çalışmaya başladı. Sayın Başkanlarımızın talimatları çerçevesinde son toplantıdan alınan kararla hem Kapıkule hem de Hamzabeyli sınır kapılarında hem teknoloji dönüşümünü sağlamak hem de kapasite artırmak için çalışmalara başlıyor. İki ülkenin ortasında uzun süredir gündemde olan Kırklareli Beğendik ve Rezova’nın ortasında Rezve Çayı üzerinden yeni bir dostluk kapısı açılıyor, yeni bir köprü yapılıyor. Bunun altyapısını bugün değerlendirdik.söz konusu.

“En son Levent Göktaş verildi, kendilerine teşekkür ediyoruz”

İki ülke arasında uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda hem bilgi alışverişinde hem de ortak mücadelede adımlar atıldığını söyleyen Soylu, şöyle konuştu: Yine özellikle göçmen kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve sınır güvenliği konularında uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Bu göç akışını durdurmak ve engellemek için bu konuda bilgi alışverişinde bulunmak ve aynı çabanın kesintisiz devam etmesini sağlamak için mutabık kaldık. Özellikle Bulgaristan sınır güzergahında optik kuleler yaptık ama yeni bir fiziki sistem üzerinde de kendi başımıza çalışmalara başlıyoruz. Ayrıca bakanın zulmedenlerin iadesi konusundaki çabasını, çabasını da biliyoruz. Sonuncusu Levent Göktaş’a verildi, kendilerine teşekkür ediyoruz. Terör örgütleriyle ortak işbirliğimizin güçlü bir yerde olduğunu bir kez daha teyit etmek isterim. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Bulgaristan sınırında üzücü bir olay yaşandı. Orada sınır polisi öldü. Failleri kısa sürede yakaladık. Birlikte ortak bir soruşturma yürütüyoruz ve soruşturmayı derinleştirdik. Tekrardan Bulgar halkına, Sayın Bakanımıza, ailesine ve oradaki güvenlik güçlerine taziyelerimi iletiyorum.ifadelerini kullandı.

“Her türlü terör eylemiyle mücadele edeceğiz”

Bulgaristan İçişleri Bakanı Demerdzhiev şunları söyledi: Bize düşen görev, somut adımlar atmak ve iki başkanın mutabakatına göre bize verilen görevleri uygulamaya başlamaktı. Muazzam bir göçmen baskısı ile karşı karşıyayız ve bununla birlikte, bu bize çabalarımızda pek çok takviye sağlıyor. İki ülke topraklarında faaliyet gösteren terör örgütleriyle yapacağımız mücadeleye ilişkin somut adımları masaya yatırdık ve bu konuda bilgi alışverişinde bulunduk. Türk tarafı, öldürülen sınır polisimiz hakkında araştırma yaptı ve bu konuda Türk tarafına minnettarız. Türkiye’de meydana gelen terör eylemiyle ilgili üzüntümüzü bir kez daha belirtmek isterim. Bakan Soylu’ya temin ederim ki her türlü terör eylemi üzerine çok çalışacağız.şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu