Haber

Son Dakika: Yurt dışında kayıtlı Türk vatandaşlarının oy kullanma süreci başladı

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri kapsamında yabancı seçmen kütüğünde kayıtlı seçmenlerin oy kullanma süreçleri bugün saat 08.00 itibari ile başladı. 75 ülke ve 156 yurt dışı temsilcilikte sandık kurulları kuruldu.

3 MİLYONDAN FAZLA OY VERİLECEK

Gümrük kapılarında oy kullanma işlemi 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de sona erecektir. Dış temsilciliklerde oy kullanma işlemi 9 Mayıs’ta sona erecek. Yurt dışında seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, tatiller de dahil olmak üzere 24 saat oy kullanabilirler. Gümrüklerde 4 bin 671 gümrük sandık kuruldu. Yurt dışında ise 3 milyon 416 bin 98 seçmen oy kullanacak. Yurt dışında ilk kez oy kullanacak seçmen sayısı ise 277 bin 646.

HAVALİMANLARINDA HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanacağı noktalardan biri olan İstanbul Havalimanı’nda, oy vermenin başlamasına saatler kala son hazırlıklar tamamlandı. Oy sandıkları masaların üzerine yerleştirilirken, sandıklara da kullanılmak üzere bilgilendirme afişleri asıldı. Yabancı kayıtlı seçmenler, İstanbul Havalimanı’nda geliş katında 6, gidiş katında 6 olmak üzere toplam 12 sandıkta oy kullanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu