Haber

Koruma ücreti istiyorlar

KOCAELİ (İGFA) –İşyeri yetkilileriyle birlikte Körfez Devlet Hastanesi çalışanlarını ziyaret eden Şube Başkanı Çeker, ziyaretin ardından açıklamalarda bulundu.

Başkan Çeker yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda vardiya (fazla mesai) ücretlerinin geç ödenmesi sağlık çalışanlarının geç ödenmesine yansımıştır. Kurumlarda çalışan çalışanlar, kurumsal seyahatlerimizde çalışma hayatlarında yaşadıkları sorunları dile getiriyorlar. Çalışanlar son dönemde vardiya bedellerinin zamanında ödenmemesinden kaynaklanan sorun nedeniyle ciddi sorunlar yaşadıklarını ifade ettiler.

Bakanlık tarafından zamanında ödenmeyerek geç ödenmesinin bir alışkanlık haline geldiğini, çalışanların bu durumdan rahatsız olduklarını ve önemli bir açıkları olduğunu kurum ziyaretlerimizde sendikamıza ilettiklerinde bize ilettiler. ödemelerini zamanında yapamadıkları için aile bütçelerine yükleniyor.” Söz konusu. Sendikamıza iletilen şikayetler doğrultusunda Türkiye Sıhhat Sen Genel Müdürlüğümüz Sağlık Bakanlığına bağlı birçok sağlık kurum ve kuruluşunda Mart 2023 mesai ücretlerinin ödenmemesi nedeniyle Bakanlığa resmi başvuruda bulunmuştur.

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na ilişkin nöbet ve fazla çalışma ücretlerinin ödeneceği sürelere ilişkin 2010/21 sayılı Genelgesi yürürlükteyken, mesai ve çalışanın fazla çalışma ücretleri zamanında ödenmez. Sağlık çalışanlarının alışkanlık haline getirilerek mağdur edilmesini hiçbir vicdan kabul etmez. Sağlık Bakanlığı çalışanların vardiya ücretlerini acilen ödeyerek çalışanların mağduriyetine son vermelidir.

ALIŞVERİŞ BİRLİKLERİ

Yüksek enflasyon, artan maliyetler altında ezilen kamu çalışanlarını yok sayan, feryatlarına kulak tıkayan sarı sendika (Bilin Sen), çalışanlar sorun olunca ortadan kayboluyor, diğer zamanlarda esnaf olmanın ötesine geçemiyor. çiçek, böcek, bardak ve beyaz eşya dağıtarak sendikacı oldu. Çalışanların sesini, dertlerini ilgili yerlere iletmekten çekindiklerini düşünüyorum. Bir gerçek var ki sağlık çalışanlarının tek sesi Türk Sağlık Siz. Sağlık çalışanlarının sorunlarını her platformda dile getirmekten asla vazgeçmeyeceğiz. İlk günkü gibi bugünü de düşünerek çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu