Ekonomi

Birleşik Krallık tüketici harcamalarındaki büyüme Nisan ayında yavaşladı

Nisan ayında, Birleşik Krallık’taki tüketici harcamaları, son anketlerde de belirtildiği gibi yumuşama işaretleri gösterdi. Barclays, ödeme kartlarıyla yapılan tüketici harcamalarındaki yıllık büyümenin %1,6 ile Şubat 2021’den bu yana en yavaş hızda gerçekleştiğini ve Mart ayında gözlemlenen %1,9’luk büyümeye kıyasla hafif bir düşüş olduğunu bildirdi. Enflasyondan arındırıldığında bu fiilen bir düşüş anlamına geliyor.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC) da Nisan ayı perakende satış değerlerinde geçen yılın aynı ayına kıyasla önemli bir düşüş kaydetti. Bu düşüş kısmen, harcamaları Mart ayına kaydıran Paskalya’nın daha erken gerçekleşmesinden kaynaklandı. Bu düzeltmeye rağmen BRC satış rakamlarını hayal kırıklığı olarak değerlendirdi.

Mart ayındaki %3,5’lik artışın ardından Nisan ayı perakende satış değerleri yıllık bazda %4,0 oranında düşmüştür. Mart ve Nisan aylarına ait veriler birleştirildiğinde, bir önceki yıla kıyasla %0,2’lik marjinal bir artış görülmüştür.

BRC İcra Kurulu Başkanı Helen Dickinson durumu yorumlarken, kötü hava koşulları ve zayıf satışları, Paskalya zamanlaması dikkate alındığında bile perakende sektörü için bahara kasvetli bir başlangıç yapılmasına katkıda bulunan faktörler olarak gösterdi.

Bu anketler İngiltere için mütevazı bir ekonomik büyüme görünümüne işaret ediyor. Bulguların, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını belirleyen komitesi tarafından Perşembe günü yapılacak açıklama öncesinde dikkate alınması bekleniyor. Nisan ayına ilişkin resmi perakende verileri 24 Mayıs’ta açıklanacak.

Daha olumlu bir not olarak Barclays, kişisel mali durumla ilgili tüketici güveninde bir artış olduğunu vurguladı. Buna rağmen, Barclays perakende başkanı Karen Johnson, birçok perakendecinin beklentilerini yumuşattığı ve sonbahara kadar önemli bir toparlanma öngörmediği konusunda uyardı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Esat Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu